Foreign Press

Co se leskne, může být i poklad

Firma Revel ze skupiny Harman International trochu unikala naší pozornosti. Kalifornský výrobce se soustřeďuje na vývoj a výrobu reproduktorových soustav, exkluzivních jak technicky, tak technologickým zpracováním. Ve výrobním programu jsou kromě vestaveb a reproduktorových systémů pro instalaci do automobilů čtyři základní řady soustav.

Napoprvé jsem se soustředil na luxusnější regálovky M106. Ty jsou ze série Performa 3 zahrnující celkem devět modelů, od podlahových soustav až po dva subwoofery, a lze z nich zkombinovat sestavu od sterea až po kompletní sadu domácího kina.

Nač věci komplikovat, když jdou udělat dobře M106 jsou kompaktní dvoupásmové bassreflexové soustavy. Již od prvního pohledu je zřejmá jejich racionálně inteligentní konstrukce. Skříň tvoří zaoblené bočnice sbíhající se dozadu, na horní stěně je MDFková „boule“ zpevňující ozvučnici. Svou matnou plochou kombinovanou s vysoce lesklým povrchem vytváří vzhledově docela zajímavý kontrapunkt. Tvar skříně potlačuje vznik stojatých vln uvnitř ozvučnice a difrakce na předních hranách. Přední stěna je osazena matovým panelem, jenž vysokotónovému reproduktoru nahrazuje krátký zvukovod. Výškový reproduktor má palcovou (2,54 cm) hliníkovou vrchlíkovou membránu zavěšenou na textilní vlnce, která je doplněna pavoukovitým kruhovým difuzorem zajišťujícím rovnoměrné směrové vyzařování. 6,5“ (16,5 cm) hlubokotónový reproduktor má opět aluminiovou membránu zpevněnou pěti dostřednými žebry, jež zaručují dostatečnou tuhost a perfektní pístový pohyb bez případných deformací. Tuhosti reproduktoru přispívá také koš, tlakově odlitý z hliníkové slitiny. Výše zmíněné je výčtem základních předpokladů přesné, dynamické reprodukce. Na úzké zadní stěně ústí bassreflexový nátrubek, který je pro omezení turbulencí na vnější hraně zaoblen, a v jeho sousedství je k dispozici zapuštěný přípojný panel se zlacenými svorkami. V příslušenství je navíc molitanová zátka, s jejíž pomocí lze bassreflex „rozladit“ při instalaci soustav blízko stěny. Pro zakrytí reproduktorů lze použít ochranný rámeček, přichycený skrytými magnety a elegantně navazující na horní „bouli“. Ukrytými doplňky jsou tři závitové matice na spodní stěně skříně určené pro přišroubování soustavy na originální stojan – omezují případné rezonance v místě kontaktu a se stojanem vytváří kompaktní celek. Reproduktorové soustavy Revel M 106 patří mezi soustavy, které svým vzhledem a provedením provokují tak, že si na ně musíte sáhnout a přitom si potvrdíte pocit solidnosti. Stejně tak se proposloucháte ke skvělému zvuku.

www.absoluteaudio.cz